STM32L152C6U6A
STM32L152C6U6A
Enlarge
For Reference Only
Part Number STM32L152C6U6A
LIXINC Part # STM32L152C6U6A
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48UFQFPN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models STM32L152C6U6A PCB Footprint and Symbol
STM32L152C6U6A Specifications
Part Number:STM32L152C6U6A
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Core Processor :ARM® Cortex®-M3
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 16x12b; D/A 2x12b
EEPROM Size :4K x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :37
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :48-UFQFN Exposed Pad
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, Cap Sense, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :32KB (32K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :16K x 8
Speed :32MHz
Supplier Device Package :48-UFQFPN (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.8V ~ 3.6V