HD64F2357F20V
HD64F2357F20V
Enlarge
For Reference Only
Part Number HD64F2357F20V
LIXINC Part # HD64F2357F20V
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC MCU 16BIT 128KB FLASH 128QFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HD64F2357F20V PCB Footprint and Symbol
HD64F2357F20V Specifications
Part Number:HD64F2357F20V
Brand:Texas Instruments
Connectivity :SCI, SmartCard
Core Processor :H8S/2000
Core Size :16-Bit
Data Converters :A/D 8x10b; D/A 2x8b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :87
Operating Temperature :-20°C ~ 75°C
Oscillator Type :Internal
Package / Case :128-BFQFP
Peripherals :DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :128KB (128K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :8K x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :128-QFP (14x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :4.5V ~ 5.5V