MPC852TZT80A
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | MPC852TZT80A |
| LIXINC Part # | MPC852TZT80A |
| Manufacturer | Freescale Semiconductor |
| Category | |
| Description | POWERQUICC RISC MICROPROCESSOR, |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | MPC852TZT80A PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
MPC852TZT80A Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Co-Processors/DSP : | Communications; CPM |
| Core Processor : | MPC8xx |
| Display & Interface Controllers : | - |
| Ethernet : | 10Mbps (1) |
| Graphics Acceleration : | No |
| Number of Cores/Bus Width : | 1 Core, 32-Bit |
| Operating Temperature : | 0°C ~ 95°C (TA) |
| Package / Case : | 256-BBGA |
| Product Status : | Active |
| RAM Controllers : | DRAM |
| SATA : | - |
| Security Features : | - |
| Speed : | 80MHz |
| Supplier Device Package : | 256-PBGA (23x23) |
| USB : | - |
| Voltage - I/O : | 3.3V |