MPC852TZT80A
MPC852TZT80A
Enlarge
For Reference Only
Part Number MPC852TZT80A
LIXINC Part # MPC852TZT80A
Manufacturer NXP Semiconductors
Category
Description IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MPC852TZT80A PCB Footprint and Symbol
MPC852TZT80A Specifications
Part Number:MPC852TZT80A
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :Communications; CPM
Core Processor :MPC8xx
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :10Mbps (1)
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :0°C ~ 95°C (TA)
Package / Case :256-BBGA
Product Status :Obsolete
RAM Controllers :DRAM
SATA :-
Security Features :-
Speed :80MHz
Supplier Device Package :256-PBGA (23x23)
USB :-
Voltage - I/O :3.3V