CD74AC240EG4
CD74AC240EG4
Enlarge
For Reference Only
Part Number CD74AC240EG4
LIXINC Part # CD74AC240EG4
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC BUFFER INVERT 5.5V 20DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD74AC240EG4 PCB Footprint and Symbol
CD74AC240EG4 Specifications
Part Number:CD74AC240EG4
Brand:Texas Instruments
Current - Output High, Low :24mA, 24mA
Input Type :-
Logic Type :Buffer, Inverting
Mounting Type :Through Hole
Number of Bits per Element :4
Number of Elements :2
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Output Type :3-State
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Supplier Device Package :20-PDIP
Voltage - Supply :1.5V ~ 5.5V