74LVC1G32Z-7
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | 74LVC1G32Z-7 |
| LIXINC Part # | 74LVC1G32Z-7 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | |
| Description | IC GATE OR 1CH 2-INP SOT553 |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | 74LVC1G32Z-7 PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
74LVC1G32Z-7 Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Current - Output High, Low : | 32mA, 32mA |
| Current - Quiescent (Max) : | 200 µA |
| Features : | - |
| Logic Level - High : | 1.7V ~ 2V |
| Logic Level - Low : | 0.7V ~ 0.8V |
| Logic Type : | OR Gate |
| Max Propagation Delay @ V, Max CL : | 1.7ns @ 5V, 50pF |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Number of Circuits : | 1 |
| Number of Inputs : | 2 |
| Operating Temperature : | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case : | SOT-553 |
| Product Status : | Active |
| Supplier Device Package : | SOT-553 |
| Voltage - Supply : | 1.65V ~ 5.5V |