AT27C1024-45VI
AT27C1024-45VI
Enlarge
For Reference Only
Part Number AT27C1024-45VI
LIXINC Part # AT27C1024-45VI
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC EPROM 1MBIT PARALLEL 40VSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AT27C1024-45VI PCB Footprint and Symbol
AT27C1024-45VI Specifications
Part Number:AT27C1024-45VI
Brand:Texas Instruments
Access Time :45 ns
Clock Frequency :-
Memory Format :EPROM
Memory Interface :Parallel
Memory Size :1Mb (64K x 16)
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TC)
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :40-VSOP
Technology :EPROM - OTP
Voltage - Supply :4.5V ~ 5.5V