NCP1015AP065G
NCP1015AP065G
Enlarge
For Reference Only
Part Number NCP1015AP065G
LIXINC Part # NCP1015AP065G
Manufacturer onsemi
Category
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1015AP065G PCB Footprint and Symbol
NCP1015AP065G Specifications
Part Number:NCP1015AP065G
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Duty Cycle :67%
Fault Protection :Over Temperature, Short Circuit
Frequency - Switching :65kHz
Internal Switch(s) :Yes
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :Isolated
Power (Watts) :19 W
Product Status :Last Time Buy
Supplier Device Package :7-PDIP
Topology :Flyback
Voltage - Breakdown :700V
Voltage - Start Up :-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :8.5V ~ 10V