NCP1050P100
NCP1050P100
Enlarge
For Reference Only
Part Number NCP1050P100
LIXINC Part # NCP1050P100
Manufacturer onsemi
Category
Description IC OFFLINE SWITCH FLYBACK 7DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NCP1050P100 PCB Footprint and Symbol
NCP1050P100 Specifications
Part Number:NCP1050P100
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Duty Cycle :77%
Fault Protection :Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
Frequency - Switching :100kHz
Internal Switch(s) :Yes
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Isolation :Isolated
Power (Watts) :40 W
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :7-PDIP
Topology :Flyback
Voltage - Breakdown :700V
Voltage - Start Up :8.5 V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :7.5V ~ 10V