ZXMS6004N8-13
Enlarge
For Reference Only
| Part Number | ZXMS6004N8-13 |
| LIXINC Part # | ZXMS6004N8-13 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Category | |
| Description | IC PWR DRIVER N-CHANNEL 1:1 8SO |
| Lifecycle | Active |
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ZXMS6004N8-13 PCB Footprint and Symbol |
| Shipping |  |
ZXMS6004N8-13 Specifications
| Brand: | Texas Instruments |
| Current - Output (Max) : | 1.3A |
| Fault Protection : | Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage |
| Features : | Auto Restart |
| Input Type : | Non-Inverting |
| Interface : | On/Off |
| Mounting Type : | Surface Mount |
| Number of Outputs : | 1 |
| Operating Temperature : | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Output Configuration : | Low Side |
| Output Type : | N-Channel |
| Product Status : | Active |
| Ratio - Input:Output : | 1:1 |
| Rds On (Typ) : | 350mOhm |
| Supplier Device Package : | 8-SO |
| Switch Type : | General Purpose |
| Voltage - Load : | 60V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : | 3.3V, 5V |