LP2985A-18DBVJ
LP2985A-18DBVJ
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP2985A-18DBVJ
LIXINC Part # LP2985A-18DBVJ
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 150MA SOT23-5
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP2985A-18DBVJ PCB Footprint and Symbol
LP2985A-18DBVJ Specifications
Part Number:LP2985A-18DBVJ
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :95 µA
Current - Supply (Max) :2.5 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :SC-74A, SOT-753
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :45dB (1kHz)
Supplier Device Package :SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :16V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :0.58V @ 150mA