L78L18CD13TR
L78L18CD13TR
Enlarge
For Reference Only
Part Number L78L18CD13TR
LIXINC Part # L78L18CD13TR
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC REG LINEAR 18V 100MA 8SO
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models L78L18CD13TR PCB Footprint and Symbol
L78L18CD13TR Specifications
Part Number:L78L18CD13TR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :100mA
Current - Quiescent (Iq) :5.5 mA
Current - Supply (Max) :6 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Short Circuit
PSRR :38dB (120Hz)
Supplier Device Package :8-SOIC
Voltage - Input (Max) :40V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :18V