LP3991TLX-2.5/NOPB
LP3991TLX-2.5/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP3991TLX-2.5/NOPB
LIXINC Part # LP3991TLX-2.5/NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 300MA 4DSBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP3991TLX-2.5/NOPB PCB Footprint and Symbol
LP3991TLX-2.5/NOPB Specifications
Part Number:LP3991TLX-2.5/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :300mA
Current - Quiescent (Iq) :100 µA
Current - Supply (Max) :225 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :4-WFBGA, DSBGA
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :65dB (1kHz)
Supplier Device Package :4-DSBGA (1x1)
Voltage - Input (Max) :4V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.16V @ 300mA