LP38691DT-2.5/NOPB
LP38691DT-2.5/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP38691DT-2.5/NOPB
LIXINC Part # LP38691DT-2.5/NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO252-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP38691DT-2.5/NOPB PCB Footprint and Symbol
LP38691DT-2.5/NOPB Specifications
Part Number:LP38691DT-2.5/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :500mA
Current - Quiescent (Iq) :55 µA
Current - Supply (Max) :100 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature
PSRR :55dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-252-3
Voltage - Input (Max) :10V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.73V @ 500mA