LP3999ITL-1.8/NOPB
LP3999ITL-1.8/NOPB
Enlarge
For Reference Only
Part Number LP3999ITL-1.8/NOPB
LIXINC Part # LP3999ITL-1.8/NOPB
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5DSBGA
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LP3999ITL-1.8/NOPB PCB Footprint and Symbol
LP3999ITL-1.8/NOPB Specifications
Part Number:LP3999ITL-1.8/NOPB
Brand:Texas Instruments
Control Features :Enable
Current - Output :150mA
Current - Quiescent (Iq) :150 µA
Current - Supply (Max) :200 µA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :5-WFBGA, DSBGA
Product Status :Active
Protection Features :Over Temperature, Short Circuit
PSRR :60dB (1kHz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :5-DSBGA (1.41x1.08)
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :1.8V
Voltage Dropout (Max) :0.1V @ 150mA