MIC37150-2.5WR
MIC37150-2.5WR
Enlarge
For Reference Only
Part Number MIC37150-2.5WR
LIXINC Part # MIC37150-2.5WR
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description 1.5 AMP, LOW VOLTAGE MICROCAP LD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MIC37150-2.5WR PCB Footprint and Symbol
MIC37150-2.5WR Specifications
Part Number:MIC37150-2.5WR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1.5A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :Spak-3 (3 Leads + Tab)
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :-
Supplier Device Package :S-PAK-3
Voltage - Input (Max) :6V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.5V @ 1.5A