MIC39100-3.3WS
MIC39100-3.3WS
Enlarge
For Reference Only
Part Number MIC39100-3.3WS
LIXINC Part # MIC39100-3.3WS
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223-3
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MIC39100-3.3WS PCB Footprint and Symbol
MIC39100-3.3WS Specifications
Part Number:MIC39100-3.3WS
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-261-4, TO-261AA
Product Status :Active
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :-
Supplier Device Package :SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :16V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :3.3V
Voltage Dropout (Max) :0.63V @ 1A