LM2940LD-12
LM2940LD-12
Enlarge
For Reference Only
Part Number LM2940LD-12
LIXINC Part # LM2940LD-12
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LINEAR 12V 1A 8WSON
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models LM2940LD-12 PCB Footprint and Symbol
LM2940LD-12 Specifications
Part Number:LM2940LD-12
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :1A
Current - Quiescent (Iq) :10 mA
Current - Supply (Max) :15 mA
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :8-WDFN Exposed Pad
Product Status :Not For New Designs
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
PSRR :66dB (120Hz)
Supplier Device Package :8-WSON (4x4)
Voltage - Input (Max) :26V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :12V
Voltage Dropout (Max) :1V @ 1A