TLV2217-25KTPR
TLV2217-25KTPR
Enlarge
For Reference Only
Part Number TLV2217-25KTPR
LIXINC Part # TLV2217-25KTPR
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LIN 2.5V 500MA 2POWERFLEX
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TLV2217-25KTPR PCB Footprint and Symbol
TLV2217-25KTPR Specifications
Part Number:TLV2217-25KTPR
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :500mA
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Over Voltage
PSRR :62dB (120Hz)
Supplier Device Package :TO-252-3
Voltage - Input (Max) :12V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :2.5V
Voltage Dropout (Max) :0.5V @ 500mA