TL750M05CKTER
TL750M05CKTER
Enlarge
For Reference Only
Part Number TL750M05CKTER
LIXINC Part # TL750M05CKTER
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC REG LIN 5V 750MA 3POWERFLEX
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models TL750M05CKTER PCB Footprint and Symbol
TL750M05CKTER Specifications
Part Number:TL750M05CKTER
Brand:Texas Instruments
Control Features :-
Current - Output :750mA
Current - Quiescent (Iq) :-
Current - Supply (Max) :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of Regulators :1
Operating Temperature :0°C ~ 125°C
Output Configuration :Positive
Output Type :Fixed
Package / Case :TO-252-4, DPak (3 Leads + Tab)
Product Status :Obsolete
Protection Features :Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
PSRR :55dB (120Hz)
Supplier Device Package :3-PowerFLEX™
Voltage - Input (Max) :26V
Voltage - Output (Max) :-
Voltage - Output (Min/Fixed) :5V
Voltage Dropout (Max) :0.6V @ 750mA